Zúčastněte se soutěže o Nejlepší fotku s John Deerem. Soutěžit a hlasovat můžete zde.

15/08/1993

Od populárního Zetka až po S700

V roce 1992 byla na trh uvedena sklízecí mlátička John Deere série Z neboli známé Zetko, které zná každý, koho sklízecí mlátičky alespoň trochu zajímají. Mlátiček s označením 2000 bylo celkem 5 typů, které se mezi sebou lišily jednak výkonem motoru, počtem vytřasadel, ale i objemem zásobníku. Úplně první populární mlátička série Z byla dodána v roce 1993 společností STROM PRAHA na Statek Kydlinov, který hospodaří v Královéhradeckém kraji.

„John Deere to tenkrát vyhrál díky blízkému středisku Smiřice. První mlátičku jsme vezli po ose, přímo z výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Tahle mlátička Z2054 tu byla devět sezón,“ říká majitel společnosti Ivan Horák. Výkon motoru nejmenšího pětivytřasadlového modelu 2054 byl 180 koňských sil. Největší model 2066 měl o rovných 100 koní více a zároveň měl 6 vytřasadel. „Po revoluci jsem přebíral pozemky od tehdejších statků. Bylo to v květnu, takže už bylo zaseto. V těch začátcích jsme se pohybovali s výnosy u pšenice okolo 3,5 t/ha. Od statků jsem celkem přebral 770 hektarů, postupem času jsme se dostali až na současných 1200 hektarů“

Sklízecí mlátička Z2054 byla v roce 1993 vystavena na výstavě Země živitelka
Sklízecí mlátička Z2054 byla v roce 1993 vystavena na výstavě Země živitelka

„Pro Z2054 byl standard tak 20 hektarů, co bylo navíc, tak to byl bonus, ale proti E514tce, kterou to nahradilo to byl velký rozdíl. Poté jsme se Z2264 sklízeli okolo 25 – 30 hektarů. Metr záběru navíc udělal okolo těch 10 hektarů,“ hodnotí výkonnost mlátiček řady Z Milan Dostál, mechanizátor společnosti Statek Kydlinov. Vylepšená série s označením 2200 nabízela nejsilnější model 2266 Extra, který měl 6válcový 8litrový motor John Deere o výkonu 330 koní. Mláticí ústrojí největších modelů série Z se skládalo z mláticího bubnu o průměru 660 mm, na kterém bylo namontováno 10 mlatek. Aktivní separační plocha činila 1,71 m2 a síta měla plochu 5,83 m2. Zrna se do zásobníku umístěného za kabinou řidiče vešlo až 7 500 litrů. V České republice se Zetka dodávala ve většině případů se systémem vyrovnávání HillMaster, který má u mlátiček John Deere dlouhou tradici. S těmito mlátičkami, které byly nejčastěji provozovány s lištami o záběru 6,6 metru, dokázali někteří poskytovatelé služeb sklízet přes 1000 hektarů ročně. I dnes jsou podniky, které mají sklizeň postavenou na několika Zetkách. Hlavním argumentem jejich provozovatelů je spolehlivost, jednoduchost a nízké náklady.

V jednu chvíli používali na Statku Kydlinov hned trojici sklízecích mlátiček řady Z. Na fotografii Z2264 s STS9880
V jednu chvíli používali na Statku Kydlinov hned trojici sklízecích mlátiček řady Z. Na fotografii Z2264 s STS9880

„Celkem jsme pak měli tři Zetka, pak přišla STSka,“ vzpomíná Milan Dostál. Na přelomu milénia John Deere posunul světové kvality axiálního výmlatu o úroveň výše a představil právě řadu sklízecích mlátiček STS. V roce 1999 spatřila světlo světa axiální sklízecí mlátička určená čistě pro americký trh. Řada STS startovala se dvěma modely o výkonu 290 a 325 koňských sil. Postupem času přicházel John Deere s inovacemi, které implementoval do svých mlátiček. První STSkou, která byla konstruována i do evropských podmínek byla mnohým známá 9880, která nabízela 465 koní výkonu. Tu měli také jako jedni z prvních na Statku Kydlinov. „U STSky byla lišta 9,15 metru. Díky ní jsme se výkonnostně posunuli na denní výkon až 40 hektarů,“ říká Dostál.

„Nyní když vezmu pětiletý průměr, tak jsme u pšenice přes 8 t/ha.,“ komentuje vývoj ve výnosech Ivan Horák. Mechanizátor společnosti Milan Dostál dodává: „To byl právě také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup mlátičky S785 s axiálním výmlatem.“ Od letošního roku budou v Kydlinově sklízet s novou mlátičkou S785 s lištou o záběru 10,7 metru. V provozu mají ještě jednu konkurenční mlátičku, kterou se rozhodli vybavit univerzální sadou řízení ATU 300, pro lepší synchronizaci mlátiček pro práci na jednom poli. „Bude mít i JDLink, takže bude docházet i k přenosu telematických údajů do MyJohnDeere.com, což chceme v letošním roce začít více využívat,“ uzavírá Milan Dostál.

Ivan Horák (jednatel společnosti STATEK Kydlinov) a Pavel Hrdlička (ředitel společnosti STATEK Kydlinov) při slavnostní předání nové sklízecí mlátičky S785 s lištou o záběru 10,7 metru
Ivan Horák (jednatel společnosti STATEK Kydlinov) a Pavel Hrdlička (ředitel společnosti STATEK Kydlinov) při slavnostní předání nové sklízecí mlátičky S785 s lištou o záběru 10,7 metru

Na Statku Kydlinov pěstují především pšenici, sladovnický ječmen, řepku, kukuřici, mák a cukrovou řepu. „Aktuálně jsme mák nahradili sójou a sladovnický ječmen dodáváme už minimálně 10 let do Plzeňského prazdroje, toho děláme okolo 200 hektarů,“ přibližuje zaměření společnosti ředitel Pavel Hrdlička.