Zúčastněte se soutěže o Nejlepší fotku s John Deerem. Soutěžit a hlasovat můžete zde.

08/10/2023

1 000. předaný kompaktní traktor John Deere

Společnost John Deere vyrábí tzv. kompaktní traktory řady 1, 2, 3 a 4 v americké Augustě od roku 1990. Popularitu v České republice začaly získávat až po roce 2003. Letos jsme v této kategorii předali jubilejní 1000. traktor John Deere, konkrétně model 4052R, který pracuje od začátku října v Zooparku Chomutov.

První kompaktní traktor v roce 2003

Historicky první kompaktní traktor John Deere jsme předali v roce 2002. Následujících 10 let byly tyto stroje prodávány v počtu jednotek kusů. Zlom přišel až po roce 2008, kdy jsme jich prodali více než 45. Kompaktní traktory začaly nacházet svá využití na sportovištích a v obcích. Zde jsou využívány k údržbě komunikací a zeleně. Velkou oblibu nachází také v jezdeckých areálech a zoologických zahradách.

Traktor 4052R v Zooparku Chomutov

Zoopark Chomutov je svou rozlohou 112 hektarů největší zoo v České republice. Stroje John Deere zde nejsou nic nového. V užívání místních chovatelů mají již dvě užitková vozidla Gator, která slouží především pro krmení zvířat v safari. Nový kompaktní traktor John Deere 4052R s výkonem necelých 51 koní bude mít na starost úpravu ploch vnitřní a venkovní jízdárny, která je součástí Zooparku. „V uplynulém roce jsme investovali finanční prostředky k vylepšení kvality jezdeckých povrchů, proto nám záleží i na jejich úpravě, aby nedocházelo ke ztrátě kvality,“ říká Věra Fryčová, ředitelka ZOOParku Chomutov. „Výměna povrchu kryté jízdárny a kvalitní obslužná technika nám otevírá dveře k dalším možnostem využití našeho pěkného areálu,“ dodává Jindřiška Ostapiv, vedoucí jezdeckého areálu.

Jubilejní 1000. kompaktní traktor John Deere 4052R pracuje od října letošního roku v Chomutově
Jubilejní 1 000. kompaktní traktor John Deere 4052R pracuje od října letošního roku v Chomutově

Celková plocha jízdáren činí 3 800 m2. Plochy jsou jednak k dispozici pro potřeby Zooparku, ale také pro komerční využití. Dalším využitím nového traktoru bude kropení povrchů v agregaci s cisternou o objemu 4 m3. „Důležitým kritériem při výběru kompaktního traktoru bylo pro nás rozložení váhy stroje a také samotná váha. Proto, aby se minimalizovalo utužení povrchů, je traktor vybaven turfovými pneumatikami,“ říká Vlastimil Hubert, technik provozu.

Slavnostní předání jubilejního 1 000. kompaktního traktoru John Deere do Zooparku Chomutov (na fotografii Jiří Přibyl, vedoucí úseku zahradní, komunální a golfové techniky John Deere a Věra Fryčová, ředitelka ZOOParku Chomutov)
Slavnostní předání jubilejního 1 000. kompaktního traktoru John Deere do Zooparku Chomutov.

Výkonný 4válcový vznětový motor traktorů John Deere řady 4R splňuje současné emisní standardy stupně V. Má dostatečný točivý moment na velké pracovní zatížení a je navržen na tichý provoz. „To je jeden z důvodů, proč jsou tyto traktory populární v jezdeckých areálech,“ říká Jiří Přibyl, vedoucí úseku zahradní, komunální a golfové techniky. Mezi hlavní výhody těchto strojů patří systém přímého vstřikování paliva pro rychlé startování v chladném počasí a filtr pevných částic snižující emise.

Pohodlná práce

Traktory řady 4R jsou vybaveny elektronicky řízenou hydraulickou převodovkou e-Hydro se třemi pracovními rozsahy a čtyřmi vestavěnými systémy, které odvedou část práce za Vás. Systém LoadMatch™ reguluje pojezdovou rychlost podle zatížení motoru pro maximální výkonnost bez zhasínání motoru. Systém MotionMatch nastavuje okamžitou odezvu převodovky pro rychlou změnu pohybu. Další systém, SpeedMatch™, nastavuje konstantní rychlost v krocích po 0,1 km/h pro velmi pomalé pracovní operace nebo pro práci ve stísněných prostorách. Posledním systémem je CruiseControl neboli tempomat. Ten nastavuje a udržuje pojezdovou rychlost stejně jako ve Vašem vozidle.